Pasaport Bilgileri

 

UMUMA MAHSUS PASAPORT

 
(BORDO)

HİZMET PASAPORT

 
(YEŞİL)

HUSUSİ PASAPORT

 
(GRİ)

DİPLOMATİK PASAPORT
(SİYAH)

PASAPORT’TA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Pasaportunuzun geçerlilik süresi v(ize almanız gerekiyorsa) seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay olmalıdır. Pasaportunuzda en az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. ( Eski tip pasaportunuz var ise ‘’vizeler’’ yazan bölümüne vize basılmakta olup ‘’ Gümrük ve Döviz Kayıtları’’ ile ‘’Açıklamalar’’ yazan bölümlere vize basılmamaktadır. ) Yırtılmış veya yıpranmış olan pasaportlar vize başvurusunda konsolosluklar tarafından kabul edilmediğinden dolayı pasaportunuzu mutlaka yenilemeniz gerekir. Eski tip pasaportlarınızı süresi bitene kadar kullanılabileceğinizi ve Schengen ülkelerinin ortak kararı ile ilk alındığı günden itibaren 10 yılı aşmış olan pasaportları vize başvurularında konsolosluklar kabul etmediğini önemle hatırlatırız. Tüm vize başvurularınızda Vize sayfaları dolmuş veya iptal edilmiş olsa bile eski pasaportlarınızı vize müracaatı sırasında göstermenizin sizin için artı bir ‘’Referans’’olacağını unutmayınız.

 
# SÜRE HARÇ BEDELİ PAS. DEF. BEDELİ
  6 Ay 111,70 TL 87,50 TL
  1 YIL 163,30 TL 87,50 TL
  2 YIL 266,40 TL 87,50 TL
  3 YIL 378,30 TL 87,50 TL
  4 -10 YIL(18 yaşından küçükler için 5 yıl düzenlenir) 533,10 TL 87,50 TL
Pasaportla ilgili sorularınız için lütfen aşağıdaki e-posta adresini kullanınız.
pasaport@iem.gov.tr
Tel: 0 212 636 18 16 - 0 212 636 11 38
fax: +90 212 636 28 17
Adres: Vatan Caddesi İl Emniyet Müdürlüğü A Blok Kat:2 Fatih / İstanbul

PASAPORT HARÇ VE CÜZDAN BEDELLERİNİN TAHSİLİNDE YETKİLİ BANKALAR


T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.   T . HALK BANKASI A.Ş.   T. İŞ BANKASI A.Ş.  YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.  AKBANK T.A.Ş.   T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O.  T. GARANTİ BANKASI A.Ş.  ŞEKERBANK T.A.Ş.   FORTİSBANK A.Ş.   T.EKONOMİ BANKASI A.Ş  

FİNASBANK A.Ş.   DENİZBANK A.Ş.  TEKSTİLBANK A.Ş  ANADOLUBANK A.Ş.   HSBC BANK A.Ş.  ING BANK A.Ş.  ALTERNATİF BANK A.Ş.  BURGAN BANK A.Ş.  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.   TURKISH BANK A.Ş. 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.  ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.  CİTİBANK A.Ş.   TURKLANDBANK A.Ş.  

Bankalardan alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, Adınız ve Soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Aksi halde bu dekontlar kabul edilmeyecektir.